Stanovi koji smjelo kombiniraju moderne i rustikalne elemente privlače pažnju već na prvi pogled. Unutar njih dominiraju različiti stilovi, a osobni pečat onih koji su ga projektirali – ali i onih koji žive u njemu – ogleda se u svakom kutku. Zbog autentičnosti, ovakvi prostori djeluju opušteno, toplo i udobno. U njihovoj unutrašnjosti vidljivo je poigravanje bojama i materijalima, ali i dekoracijom. Upravo to je slučaj i kada je u pitanju stan koji se nalazi u potkrovlju. Iza njegovog nastanka postoji zanimljiva priča, a u nastavku vam je donosimo – te vas istovremeno vodimo kroz njegove prostorije. Štoviše, one će vas možda inspirirati kada je u pitanju uređenje interijera.
Izazovan projekt koji je imao jasan cilj
Prilikom projektiranja interijera ovog stana glavna ideja bila je stvoriti prostor čiji će dizajn biti vanvremenski i aktualan. Kako bi se postigao ovakav efekt, projekt je – između ostalog – uključivao upotrebu provjerene neutralne palete boja i prirodnih materijala. Ipak, osmišljavanje i realizacija projekta donijeli su arhitektima [ Studio Štafeta ] različite izazove. Razlog za to bila je starost zgrade koja datira iz međuratnog perioda te zatečeni raspored prostorija.
Osnova stana ima izraženu dužinu, a ulaz se nalazi na užoj strani. Upravo to je otežalo proces kreiranja funkcionalnog rasporeda. Dodatni izazov je bila pozicija nosećih stupova, koji su se nalazili po sredini prostora buduće kuhinje i dnevnog boravka. Međutim, njihovo premještanje je bilo moguće zahvaljujući tome što se stan nalazi u potkrovlju.
Zbog starosti zgrade, originalni drveni stupovi bili su neupotrebljivi. Kao zamjena je iskorištena sto godina stara hrastova greda, postavljena između dnevne sobe i kuhinje. Na taj način zadržana je autentičnost prostora. Originalna kupaona je bila mala te je ona novim planom premiještena. Također, napravljene su nove instalacije zahvaljujući kojima kupaonica estetski prati stil primijenjen u ostatku stana.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Raspored prostorija
Dnevna zona je vrlo dobro osvjetljena prirodnom svjetlošću i otvorenog je plana tako da se dnevni boravak nadovezuje na kuhinju i blagovaonicu. U ovom prostoru sačuvane su i originalne krovne grede i ogoljeni zid od cigala, koji doprinose autentičnosti ambijenta.
Tople nijanse ovih materijala dodatno se ističu u odnosu na neutralne tonove bijele, sive i bež boje. Namještaj je većinom rađen po mjeri – kuhinjski elementi od prirodnog drveta u bijeloj i natur boji, blagovaonski stol od oraha, sofa, restaurirane retro fotelje i komoda, koja ujedno služi i kao donji dio stepeništa. Čitav prostor obogaćen je biljkama, tekstilnom dekoracijom, rasvjetom od ratana te osobnim i obiteljskim uspomenama.
Centralno mjesto u dnevnoj zoni predstavlja zid sa stepenicama koje vode na gornji kat potkrovlja. Zbog uvjetovanosti pozicijom, stepenište je trebalo osmisliti tako da vizualno i funkcionalno ne opterećuje i ne zatvara prostor dnevne sobe. Stoga je ugrađeno konzolno stepenište bijele boje, s tankim gazištem kako bi se stvorio dojam lebdenja. Vertikalne šipke su dodane radi veće stabilnosti i sigurnosti, ali i estetike.
Drvena komoda ispod stepeništa je dizajnirana tako da, osim prostora za odlaganje, ima i funkciju prve dvije stube. Rasvjeta i LED trake ispod kuhinjskih elemenata i rukohvata na stepeništu osiguravaju prigušeno, ambijentalno svjetlo i ugodnu atmosferu tijekom večeri.
Stan u potkrovlju rezultat je projekta koji potpisuje Studio Štafeta. Vrijednosti kojima se njegov tim vodi su kreativnost i ustrajnost te želja da svaki projekt bude poseban i u skladu sa željama klijenata. Njihova ustrajnost da realizacija bude izvedena do najsitnijih detalja oličena je i u formi ovog stana koji je idealna inspiracija kada je u pitanju moderan, ali i sve aktualniji boho stan.
*Članak je preuzet s portala Journal.rs.
Foto: Jovana Rakezić, Milan Ilić / SuperProstor