Journal je ovoga puta bio u gostima kod naše radijske voditeljice čiji vam je glas zasigurno poznat. Aleksandra Milinković Dadić ugostila nas je u svom zagrebačkom stanu u kojem živi zajedno sa suprugom, a koji nas je osvojio svojom smirenošću i cozy ugođajem već pri samom ulasku. Osim radija, njena je velika strast i zdrava prehrana i aktivan život. Shodno tome, svoju je ljubav prema zdravim napitcima, prehrani i sportu odlučila pretočiti i u Instagram profil pod nazivom Smuti me gdje dijeli recepte za zdrave smoothieje.
U svom užurbanom danu Alex pronalazi vremena i za svoje rituale koji ju opuštaju. Uz kavu, razgovarali smo s njom o procesu preuređenja, što joj je bilo važno u stanu, a otkrila nam je i što ju najviše opušta.
Što vas je inspiriralo prilikom odabira stila i boja za uređenje stana?
Inspirirala nas je klasična elegancija. Pazili smo da komadi namještaja nisu pomodni, da prevladava jednostavnost u uređenju. Veliki smo obožavatelji svjetlih boja koje su se u ovom slučaju pokazale kao odličan izbor jer stvaraju toplinu doma i ugodnu atmosferu.
Jeste li sami uredili stan ili ste imali pomoć? Ako da, je li bilo teško uskladiti ideje?
Imali smo pomoć arhitekata. Znali smo što želimo, ali nam je pomoć dobrodošla u planiranju i rasporedu prostorija. S obzirom na to da smo znali u kojem stilu želimo ići lako smo uskladili ideje.
S obzirom na to da volite kuhati, pripremati zdrave obroke, koje možemo pratiti i na profilu Smuti Me, kako ste osigurali da kuhinja bude funkcionalna i praktična za svaki dan, a opet da izgleda estetično?
Velika radna ploča je bila uvjet kad sam planirala kuhinju upravo iz gore navedenih razloga. Ideja arhitekta je bila da napravimo ‘garažu’ za sve moje blendere, kuhala, vage i ostale pomoćnike u kuhinji. Taj skriveni element je dovljno velik da mogu nakon korištenja spremiti sve uređaje. Na taj način kuhinja je uvijek čista i bez nepotrebnih aparata.
Postoje li u stanu unikatni predmeti i detalji koji čuvaju neku posebnu priču?
Imamo nekoliko sitnica poput šalica moje bake koje su stare 80-ak godina ili kristalnih čaša za aperitiv. Od većih stvari tu su dva stolca koje smo pronašli u obiteljskoj vikendici Marinove obitelji. Odmah su mi se svidjele jer su jednostavne i efektne. Našli smo stolara koji je napravio savršen posao kad je restauracija u pitanju i sada su dio blagovaonice.
Kako ste došli na ideju o stolu koji kombinira drvo i željeznu konstrukciju? Kako je to utjecalo na cjelokupni dizajn blagovaonice?
Ideja je bila ‘razbiti’ bež boju koja dominira kuhinjom sa šarenim stolom. Prvo smo htjeli stol od pravog kamena, ali nismo mogli pronaći majstora koji može ispeći tako veliku ploču. Svi su nam rekli kako nije izvedivo jer bi ista mogla lako puknuti. Budući da nismo htjeli odustati od dizajna stola, arhitekti su nam predložili drvenu ploču u sličnoj boji. Željeznu konstrukciju nam je radila jedna tvornica u Slavoniji, a majstor u Zagrebu je spajao sve elemente u stol.
Što vam je bila najvažnija stvar prilikom uređenja kupaonice? Kako ste došli na ideju otvorenog prostora umjesto klasične kabine za tuširanje?
Bilo nam je važno da kupaonica bude funkcionalna s velikim tušem. Budući da su mi prijateljice pričale da muku muče s održavanjem staklenih vrata na tušu, odlučili smo to izbjeći. Arhitekti su nam predložili da staklenu stijenu zamijenimo zidnom pregradom što se pokazalo kao odlično rješenje.
Znamo da je vaš dan poprilično užurban i hektičan ispunjen radnim obavezama i odlaskom na razne evente, no što vas najviše veseli kada uđete u stan? Što je ono što najviše volite u svom stanu i zašto?
Obožavam se nakon užurbanog dana vratiti doma. Opuštaju me boje u stanu i najviše me veseli čaj prije spavanja u dnevnom boravku. To je moj ritual prije spavanja. Udobna odjeća, još udobniji kauč i dobra serija.
Koji bi bili vaši savjeti za parove koji planiraju renovirati svoj stan? Što biste preporučili da obavezno uzmu u obzir?
Bitno je ostati pri zdravom razumu i pomiriti se s činjenicom kako vrlo vjerojatno neće biti sve gotovo u vremenskom roku koji su zamislili. Jeftinije stvari ponekad nisu najbolja i najkvalitetnija rješenja i postoji šansa da će vam godinu ili dvije nakon renovacije biti žao što ste uštedjeli na nekim ključnim stvarima.