Važan projekt koji mladima pomaže destigmatizirati traženje pomoći kad je mentalno zdravlje u pitanju
Važan projekt koji mladima pomaže destigmatizirati traženje pomoći kad je mentalno zdravlje u pitanju

Važan projekt koji mladima pomaže destigmatizirati traženje pomoći kad je mentalno zdravlje u pitanju

Društvene mreže su postale izvor iskrivljenih ideala, što može negativno utjecati na samopoštovanje i samopouzdanje mladih te stvaranje negativne slike o sebi. Adolescenti i djeca su pritom svjesni negativnog utjecaja koje društvene platforme imaju na njihovo mentalno zdravlje, ali se boje potražiti pomoć zbog različitih razloga kao što su primjerice strah od osude okoline, uvjerenje da bi se trebali moći nositi sami sa svojim problemima te mišljenje da je traženje podrške znak slabosti. Na kraju savjete i podršku traže na tim istim društvenim mrežama, jer se osjećaju sigurno u anonimnosti koje one pružaju.

Ipak, zbog prekomjerne količine informacija, često zna doći do “wellbeing burnouta”, gdje pod pritiskom rade na sebi bez jasnog cilja, osjećajući usamljenost i prazninu. Posljedice su alarmantne: Eurostat iz 2023. pokazuje da je Hrvatska treća u EU-u po udjelu osoba s kroničnom depresijom.

Iako se u javnosti sve više raspravlja o temi mentalnog zdravlja, rezultati su i dalje zabrinjavajući. Mnogi mladi koji se svakodnevno nose s anksioznim i depresivnim simptomima oklijevaju potražiti pomoć zbog straha od osude ili neznanja gdje uopće takvu pomoć potražiti.

Brave Together

Udruga Igra i kampanja Brave Together

Svjesni problema s kojim se suočavaju mladi, Udruga Igra posljednje četiri godine realizira kampanju “Brave Together” u okviru koje, pruža podršku onima koji se nose s anksioznim i depresivnim teškoćama u obliku besplatne psihosocijalne online podrške kroz individualna savjetovanja. Projekt je u posljednje četiri godine pomogao više od 900 mladih ljudi.

Cilj inicijative je destigmatizirati traženje podrške, odnosno potaknuti brigu o mentalnom zdravlju te ohrabriti sve one koji se nose s anksioznim i/ili drugim poteškoćama mentalnog zdravlja, da potraže stručnu podršku.

Potražite podršku

Traženje podrške kada nam je ona potrebna uistinu nije znak slabosti, naprotiv može biti pokazatelj naše otpornosti, fleksibilnosti te znak resursa. To je kao da imate zubni kamenac ili zubobolju i da ste mišljenja da je odlazak stomatologu znak slabosti. Kao što smo navikli tražiti pomoć od stomatologa kada nas boli zub, važno je razumjeti da je prirodno tražiti podršku i u području mentalnog zdravlja, koje je podjednako važno za kvalitetan i ispunjen život.

Prema tome, kreiranje podrške u neposrednom okruženju neophodno je da bi se mladi osjećali slobodnije i potražili potrebnu pomoć i razumijevanje, zbog toga će i ove godine biti realiziran program uzajamne vršnjačke podrške BRAVE Talk, u okviru kojeg će se, prije svega na fakultetima, raditi na osposobljavanju mladih da pruže pomoć osobama iz svog okruženja kod kojih primijete promjene, odnosno anksiozne ili depresivne simptome.

Brave Together

Edukacija je ključna

U sklopu projekta će također biti provedeni besplatni online psihoedukativni webinari na temu anksioznosti koji su dostupni građanima diljem Hrvatske. Webinari pružaju sveobuhvatan pregled anksioznosti, njenih uzroka, učinaka i strategija za učinkovito upravljanje, s naglaskom na pozitivne aspekte i vlastite kapacitete osobe, čime se postižu važni koraci ka psihoedukaciji i senzibilizaciji javnosti na temu mentalnog zdravlja.

Kroz usvajanje BRAVE komunikacije, mladi će naučiti kako prepoznati znakove koji ukazuju da je nekome teško, kako da pronađu siguran prostor za povjerljiv razgovor, kako da potaknu razgovor aktivno postavljajući pitanja, vode računa o osjećajima osobe s kojom razgovaraju i ohrabre ih da potraže stručnu pomoć. Također, edukacijom o mentalnom zdravlju oni će imati priliku da određenim tehnikama i alatima i prepoznaju i vlastite emocije.

Prijave za besplatnu psihosocijalnu podršku još su u tijeku, a sve dodatne informacije moguće je pronaći na web stranici www.udrugaigra.hr.

Foto: PR

Učitati još
Zatvori