Ljubitelji animacije ove subote sigurno će posjetiti zagrebački MSU. Čeka ih zanimljiv program
U organizaciji ASIFA Hrvatske, ogranka međunarodnog društva animiranog filma, u subotu, 26. listopada u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, obilježit će se Međunarodni dan animacije. Međunarodno udruženje animiranih filmova (ASIFA) osnovalo je 2002. Međunarodni dan animacije u znak sjećanja na prvo javno prikazivanje animiranog filma 28. listopada 1892. godine u Parizu, kada je francuski izumitelj Émile Reynaud prikazao seriju animiranih slika nazvanu Pantomimes Lumineuses uz pomoć svog izuma, praxinoskopa, u muzeju Grévin. Ovaj se jedinstven događaj danas obilježava u više od 50 zemalja.
Ovogodišnje izdanje Međunarodnog dana animacije donosi natjecateljski i popratni program, a izdvajaju se projekcije animiranih filmova, promocije knjiga, performans, radionica za djecu, masterclass i poseban program Animaklik namijenjen studentima animacije. Cilj je obilježavanja podići svijest o važnosti animacije u filmskoj i vizualnoj umjetnosti.
Što nas sve čeka?
Natjecateljski program prikazuje u dva bloka (18:00 i 20:00 sati, dvorana Gorgona) ukupno 20 filmova, 12 profesionalnih i 8 studentskih, te predstavlja projekcije animiranih filmova hrvatskih autora, kao i filmove nastale u hrvatskoj produkciji ili koprodukciji tijekom protekle godine. Filmove je odabrala selekcijska komisija koju su činili Kata Gugić, Božidar Trkulja i Matea Kovač, dok će nagrade najboljima dodijeliti tročlani stručni žiri u sastavu Margit Antauer, Irena Jukić Pranjić i Laura Martinović. Nakon svakog bloka projekcija, održat će se i kratki razgovori s autorima prikazanih filmova. Moderatorica razgovora je Petra Zlonoga.
Bogat dječji filmski program donosi izbor nagrađenih animiranih filmova RAFI festivala i radionicu za djecu. Filmski sadržaj uključuje profesionalne radove kreirane posebno za djecu, omogućujući mladim gledateljima da uživaju u raznolikosti kreativnog izražavanja kroz animaciju. Radionica stop animacije namijenjena je djeci u dobi od 8 do 10 godina koja žele istražiti svijet kreativnog stvaranja. Kroz ovu tehniku animacije, sudionici će naučiti kako fizičkom manipulacijom nepokretnih predmeta stvoriti iluziju pokreta, te se na praktičan način upoznati s osnovama izrade animiranog filma. Voditeljica radionice je Katrin Novaković.
Popratni program
U popratnom programu planiran je još sedmosatni animirani performans Thomasa Volde i Ivane Volde Stani! Akcija! Ponovi!, koji je manifestacija samoiscjeljivanja kroz ispitivanje dualnosti animirane slike i izvedbe uživo. Pored toga, održat će se i promocije knjiga snimanja suvremenih hrvatskih animiranih filmova Manivald i Morana, koje su izdanja prvog kola nakladničke aktivnosti udruge ASIFA Hrvatska, a uključuju predprodukcijski radni materijal dva autorska kratka animirana filma redateljice Chintis Lundgren i redatelja Simona Bogojevića Naratha.
Dio programa za profesionalce iz područja animacije i srodnih kreativnih industrija čini masterclass Vjerana Šalamona Tko to tamo sluša? – zvuk i glazba u animiranom filmu. U sklopu masterclassa multimedijski umjetnik zaslužan za glazbu i zvuk na više od stotinu filmova pomoći će nam odgonetnuti načine na koje glazba i zvuk oblikuju doživljaj publike i povezuju je s filmskim sadržajem.
Svi detalji na jednom mjestu
Organiziran je i novi program Animaklik, s fokusom na povezivanje mladih animatora i producentskih kuća. Namijenjen je studentima animacije, a nudi priliku za predstavljanje radova kroz kratke prezentacije, “speed dating” s producentima te otvaranje novih profesionalnih kontakata i suradnju na budućim projektima. Voditeljica programa je producentica i edukatorica Maša Udovičić.
Autor ovogodišnjeg vizuala Međunarodnog dana animacije je Bill Plympton, nagrađivani animator poznat po filmovima kratkog i dugog metra, kao i glazbenim spotovima. Nominiran je za nagradu Oscar 1987. s kratkim animiranim filmom Your Face te 2005. s kratkim filmom Pas čuvar.
Raspored programa Međunarodnog dana animacije dostupan je na poveznici.
Foto: Promo