Svaki odlazak na more znači i izlaganje sunčevim zrakama. Osim što je većini upravo sunčanje najdraži dio godišnjeg odmora, ono je i pomalo neminovno – kako je uopće moguće sakriti se od UV zračenja ljeti?!
No ono na što jedni paze, a drugi ne, je pomalo i neizbježno. Naravno, pričamo o crvenilu kože nakon sunčanja. Ponekad uistinu možete obnavljati SPF svaka dva sata i svejedno pocrveniti. Nekada je stvar jednostavno neadekvatnog izlaganja suncu (primjerice, u podne!), a ponekad radi mora ili naprosto brzopletosti, zaboravimo reaplicirati SPF baš na sve dijelove tijela. Kako to obično biva, točka koja ostaje slabije namazana najčešće i prva postaje rumena.
Jednako tako, nekada ni ne znamo da smo pocrvenili dok ne dođemo kući, ne istuširamo se i kvalitetno ne ohladimo tijelo. Tada tek možemo vidjeti koliko je upalno stanje kože u stvari intenzivno. S druge strane, u slučaju da crvenilo jasno vidite već na plaži – onda znate da ste stvarno u lošoj situaciji!
Što je u stvari crvenilo kože nakon sunca?
Crvenilo kože nakon sunca je akutno upalno stanje kože nakon izlaganja UV zračenju, koje može biti zbog sunca ili zbog solarija. UV zrake oštećuju stanice kože i dolazi direktno do crvenila, a kako imunološki sustav tada povećava protok krvi u pogođene dijelove tijela, dolazi i do efekta zagrijavanja kože.
U slučaju da dođe do intenzivnijeg oštećenja, crvenilo kože je vidljivo odmah, a mogu ga pratiti i mjehuri. U tom slučaju nipošto ih ne smijete bušiti i predlaže se obratiti liječniku za daljnje upute.
Također, iako nije pravilo, koža oštećena suncem itekako može svrbjeti. Prvo, do svrbeža i boli može doći radi otpuštanja histamina povodom upalnog stanja kože. Nadalje, ako je oštećenje intenzivnije, do svrbeži dolazi radi guljenja kože. U svakom slučaju, vaša koža je uz crvenilo u izrazitoj nelagodi – a vrlo vjerojatno i vi sami!
Kako si pomoći?
Prvo i najbitnije je kožu sustavno ohladiti. Prva pomoć vam može biti more, a zatim tuš i hladni oblozi. Želite li si pomoći i uz proizvode, odličan efekt hlađenja daje aloe vera. Ona je odlična i za drugi korak, a to je pojačana hidratacija. U tom trenu koža je oštećena, narušene barijere, izgubila je vlagu i u stanju je nelagode. Glicerin, hijaluronska kiselina i biljni ekstrakti poput aloe vere i primjerice rižine vode, pomoći će hidrirati kožu, sastojci poput pantenola pridonijet će umirivanju upalnog stanja, a ceramidi će započeti obnovu barijere.
Nakon što ste pocrvenili, nanošenje after sun proizvoda je obavezno, a preporučuje se i ponavljati ga tijekom dana – uz strogo izbjegavanje sunca. Oštećena koža je oslabljenja, pa će lakše dobiti i nova oštećenja. Provodite vrijeme u klimatiziranim prostorijama ili u hladu, ali obavezno uz SPF zaštitu. Ako ste jako iritirani, sugeriramo mineralni SPF koji će dodatno pomoći umiriti kožu.
Također, pijte puno vode, jer ste vrlo vjerojatno i dehidrirani. U slučaju da vam više od 20% tijela pokrivaju i mjehuri, potražite hitnu pomoć. Pratite i kako se osjećate tijekom dana, jer možda imate i sunčanicu. Simptome poput malaksalosti, otoka, vrtoglavice, mučnine i slično ne smijete ignorirati.
Sunčanje je ugodno, ali nimalo zdravo
Iako volimo vjerovati da osim što sunčanjem dobivamo ugodu, radimo i na našem zdravlju – to i nije tako točno. Naime, sunčeve zrake su sve opasnije, kako nam je ozonski omotač slabiji, što znači i da je puno lakše no ikad dobiti oštećenje od sunca. Također, dnevnu dozu vitamina D danas je puno jednostavnije i sigurnije dobiti putem kapsula!
Ono što riskirate svakim nezaštićenim (ili slabo zaštićenim!) sunčanjem je rak kože, ali i hiperpigmentacija, ožiljci, gruba tekstura kože, dehidracija, mjehuri, pa i infekcije. Također, UV zrake slamaju kolagenske veze u koži pa i preuranjeno starite puno brže nego bi to bilo prirodnim putem.
Bitno je zapamtiti…
Iz toga razloga, kada je sunce u pitanju uistinu je najbolja zaštita prevencija. Pripazite da aplicirate SPF barem 20 minuta prije izlaska iz stana, obnavljajte ga nakon svakog kupanja i intenzivnijeg znojenja ili svaka dva sata. Ne zaboravite aplicirati dovoljnu količinu kako biste u potpunosti bili zaštićeni; za lice to su dva prsta SPF proizvoda, a za tijelo otprilike količina jedne čašice za shooter. Pripazite da aplicirate SPF na sve dijelove tijela, pa i primjerice iza ušiju, s prednje i stražnje strane stopala, iza koljena i laktova… Nosite laganu odjeću, sunčane naočale i šešir kao pomagala u zaštiti te češće birajte hladovinu.
Dio odgovornog ponašanja je i ne izlagati se suncu u periodu od 11 do 17 sati, kada će posebice biti ugroženi djeca i starije osobe. Svijest o zaštiti kože od UV zračenja je u porastu, no i dalje nije shvaćena dovoljno alarmantno. Upravo zato, svojim ponašanjem svakako možete biti uzor!
Foto: Instagram (@mondayswimwear)