Do početka Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj ostalo je tek nekoliko dana, a euforija se već osjeti i među hrvatskim navijačima. EURO 2024. Hrvatima je posebno primamljiv zbog blizine i atraktivne lokacije, odnosno velikih njemačkih gradova, koji će osim nogometnih utakmica gostima ponuditi i odličan provod. Planirate li se uputiti u Berlin, Frankfurt, Munchen, Hamburg, Leipzg ili neki drugi grad koji je domaćin ovog nogometnog spektakla, svakako je korisno znati koja su najpoznatija njemačka jela i tradicionalni specijaliteti.
Donosimo vam popis najpoznatijih nacionalnih jela koja svakako vrijedi probati; od street fooda, preko mesnih i povrtnih specijaliteta, pa sve do slastica i piva.
Schnitzel
Njemačka šnicla, odnosno Schweineschnitzel, tanak je odrezak od svinjetine (za razliku od Wienerscnitzle koja se radi od teletine). Komad mesa savršeno prekriven krušnim mrvicama, ispravno ispečen i hrskav, jedan je od osnovnih i nezaobilaznih recepata njemačke kuhinje. Poslužuje se uz krišku limuna i par listića peršina, a najčešće se jede uz krumpir i zelenu salatu.
Currywurst
Kuhana, a zatim pečena svinjska kobasica dolazi narezana na kolutiće veličine jednog zalogaja, a poslužuje se uz curry ketchup i pommes frites. Currywurst je dostupan na svim štandovima koji prodaju kobasice diljem Njemačke, a popularnost je stekao jer je povoljno i brzo jelo, jednostavno za pripremu, a ukusno i zasitno.
Bratwurst
Ova popularna njemačka kobasica radi se od svinjetine, teletine, a ponekad i govedine. Svijetle je boje i blago začinjena soli, bijelim paprom, češnjakom, muškatnim oraščićem. Poslužuju se grilana, uz krumpir salatu i kiselo zelje. Bratwurst je kobasica rasprostranjena kao street food, posebno na pivskim festivalima.
Käsespätzle
Tradicionalna tjestenina od jaja, brašna, soli i gazirane vode. Spätzle se poslužuju kao zasebno jelo, kao prilog mesnim jelima ili kao dodatak juhama, a najpopularniji oblik serviranja je uz sirni umak; käsespätzle su najpopularnije u južnoj Njemačkoj.
Sauerkraut
Tanko narezano, fermentirano zelje zapravo je njemački nacionalni specijalitet, sauerkraut. U Njemačkoj se koristi kao prilog uz razna mesna jela, pogotovo kobasice i krumpir. Sauerkraut je iznimno zdrav i dobar za probavu, pun vitamina, minerala, vlakana i probiotičkih bakterija.
Maultaschen
Nalik velikim raviolima, ovi pravokutni džepići od tijesta veličine su dlana, a pune se raznim punjenjima, od slanih do slatkih. Tradicionalna kombinacija za punjenje je mljeveno meso, luk, špinat i krušne mrvice, posluženo uz malo soli, papra i peršina, a često se poslužuju i u juhi.
Brezel
Brezel, odnosno pretzel, njemački je naziv za perec. Dugačko tijesto zarola se u čvor, kuha se, a potom i peče. Rezultat je meko, chewy tijesto i smeđa sjajna korica. Svježi pereci popularan su snack diljem zemlje, a odlično pašu uz pivo.
Schwarzwälder Kirschtorte
Schwarzwald torta, popularna i kod nas, njemački je specijalitet i jedna od najpoznatijih njihovih slastica uopće. Čokoladna torta s višnjama i šlagom poznata je i pod imenom Black Forest cake, a u Njemačkoj je prisutna na svim slavljima, od rođendana do vjenčanja. Nekoliko katova čokoladnog biskvita natopljeno je likerom ili sirupom od višanja, premazano slojevima šlaga i posipano višnjama, a na vrh se obično posipa i sloj ribane tamne čokolade.
Pivo
Najpoznatije piće u Njemačkoj svakako je pivo, ono je dio njemačke kulture. U Njemačkoj se proizvode velike količine raznih piva, a dob kada postaje legalno piti pivo kod njih je 16 godina. O važnosti piva puno govori Oktoberfest, najveći festivala piva na svijetu koji se održava svake godine u Münchenu.
Foto: Pexels, Instagram