Takeover: Mladi umjetnici svojim su radovima “zauzeli” poslovne prostore diljem Zagreba
Izložbeni program 37. salona mladih u Zagrebu nastavljen je malim festivalom suvremene umjetnosti u poslovnim prostorima – Takeover kojeg organizira Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, u okviru EU projekta CreART 3.0.
Istaknuti umjetnici mlađe generacije: Andrej Beštak i Anja Leko, Teuta Gatolin, Robert Fenrich, Gaia Radić i ROSE kolektiv (Bruna Jakupović, Lana Lehpamer i Ivor Tamarut), prema odabiru kustoskog kolektiva KUĆĆA, zauzeli su prostore prepoznatih tvrtki koje djeluju ili se dotiču područja kulturnih i kreativnih industrija: Agenciju 404, Infinum, Leapwise, Studio 3LHD i VMD grupu.
Pri selekciji radova, kustosi KUĆĆE Jurica Mlinarec, Klara Petrović i Luja Šimunović su, uz tipologije prostora s kojima su se susreli u projektu, razmatrali i proizvodnju sadržaja tih prostora s ciljem uspostave sadržajno bliske interakcije između umjetničkih projekata koje predstavljaju i radnika i radnica koji će te projekte svakodnevno susretati.
Program Takeover daje umjetnosti mogućnost da se „saživi“ s užurbanom svakodnevicom radnih prostora pri čemu umjetnički radovi postaju aktivni sudionici izvanumjetničkog svijeta brišući oštre granice korporativnog i umjetničkog sektora, a zadržavajući svoju uvijek prisutnu moć preoblikovanja naše stvarnosti. Cilj Takeovera je potaknuti poduzeća nove generacije na doprinos produkciji suvremene umjetničke prakse, odnosno potpori novom naraštaju umjetnika_ica. Umjetnike koji su sudjelovali u ovogodišnjem izdanju upoznajte u nastavku:
Meditativna svetišta Andreja Beštaka i Anje Leko u Studiju 3LHD
Andrej Beštak i Anja Leko su umjetnički duo koji kombinacijom audiovizualnih tehnika stvaraju emotivne, bizarne i fantastične ambijente koji pričaju uzbudljive priče, jedna od kojih se nalazi u prostoru arhitektonskog ureda 3LHD. Atrij i malene vrtove oko samog studija zauzeo je rad Obećala si mi vječnost sačinjen od meditativnih svetišta posvećenih hibridnim božicama i sastavljenih od skulpturalnih instalacija od keramike, metala i plastike. Kod nas još uvijek neuobičajenu praksu kolaboracija tvrtki i umjetnika pozdravila je Romana Ilić iz 3LHD-a istaknuvši kako je dobar dio suradnika iz studija bio znatiželjan doznati više o samim radovima iz umjetničke perspektive, što se i dogodilo tijekom javnog razgovora s umjetnicima.
Poziv na novo, intuitivno čitanje prirode u radu Teute Gatolin u VMD grupi
Teuta Gatolin stvara digitalne kolaže bazirane na arhivskim vizualima u javnoj domeni – mahom preuzetih iz starih časopisa, enciklopedija ili drugih znanstvenih studija. Arhivski materijal za rad Od Zemlje – III. poglavlje izložen u prostorima VMD grupe sakupljen je po ključu traženja onih vizuala koji su korišteni da bi se opisao pojam “prirode”. Rad se sastoji od kolaža rađenih metodom skenografije koji su potom više puta uslojeni. Engleski i hrvatski prijevod knjige spojen je u jednu cjelinu koja nema zadani, linearni redoslijed čitanja, a svi koji su se zatekli u prostoru tvrtke VMD na predstavljanju rada mogli su stranice listati i spajati prema vlastitoj intuiciji.
ROSE kolektiv u Infinumu predstavio digitalnu influencericu Rose Velvet
ROSE kolektiv čine Bruna Jakupović, Lana Lehpamer i Ivor Tamarut, a za “zauzimanje” prostora tvrtke Infinum specijalizirane za razvoj aplikacija i mobilnih igara, kreirali su digitalnu influencericu Rose Velvet – računalno generiranu naizgled bezazlenu personu putem koje istražuju autentičnost i stvarnost u digitalnom okruženju kroz novi entitet koji se pojavljuje na društvenim mrežama. Iz tvrtke Infinum su izrazili zadovoljstvo zbog sudjelovanja na Takeoveru, a posebno zanimljivim umjetničkim konceptom ROSE kolektiv. “Svakoga dana kroz svoj posao svjedočimo tomu koliko se umjetna inteligencija integrira u najrazličitija rješenja i mijenja uhodane procese. U svijetu tehnologije inovacije se događaju nevjerojatnom brzinom, no revoluciju poput ove koju je izazvala umjetna inteligencija ne viđamo često. Djelo ovih mladih umjetnika komentar je na promjene kojima svi svjedočimo i čije ćemo krajnje implikacije tek saznati,” istaknuli su.
Misteriozna bića Roberta Fenricha traže pažnju u agenciji 404
Umjetnik Robert Fenrich u svom radu ruši tradicionalne dihotomije fiktivnog i stvarnog, kao i tehnologije i prirode kroz imerzivne prostorne instalacije čija se naglašena narativnost povezuje s neobjašnjivim fenomenima. U prostoru komunikacijske agencije 404 postavio je rad DIGITAL PROPHECY iza kojeg se kriju misteriozna bića, prostori i predmeti neispričanih prošlosti koji potiho traže pažnju onih u njihovoj okolini
Foto: Juraj Vuglač