Prirodni sastojak koji koža voli: Već ga imate doma, a kožu će preporoditi
Prirodni sastojak koji koža voli: Već ga imate doma, a kožu će preporoditi

Prirodni sastojak koji koža voli: Već ga
imate doma, a kožu će preporoditi

Već nekoliko godina svjedočimo trendu okretanja ka prirodnoj njezi kože, koja nerijetko uključuje mnogo DIY opcija. Do it yourself kozmetiku ili volite ili mrzite, no vjerujemo da ste je barem jednom isprobali. Jedan takav sastojak koji je ujedno i samostalno spreman za beauty uporabu je med. Ovaj sladak dodatak na hrskavom tostu ili u šalici čaja jednako je prikladan za korištenje na vašoj koži, koliko i u vašoj prehrani. Štoviše, to se znalo još i 2000 godina prije Krista, pa je med jedan od onih sastojaka koji u tradicionalnoj medicini i ljepoti uistinu koristimo od pamtivijeka.

Med je bogat antioksidansima, enzimima, vitaminima i mineralima, a njegova antibakterijska i protuupalna svojstva čine ga idealnim za borbu protiv akni i upala. Pritom, med će pomoći i kod hidratacije.

Koji su benefiti meda za kožu?

Za početak, med je bogat antioksidansima poput flavonoida i polifenola koji pomažu u zaštiti kože od štetnih slobodnih radikala, za koje već znamo kako mogu uzrokovati oštećenja i starenje kože. Također sadrži enzime koji proizvode vodikov peroksid, prirodni antiseptik koji pomaže u čišćenju i dezinfekciji kože. Med također ima izuzetna hidratantna svojstva, ali ne na očekivan način. Sam med nije ovlaživač, ali zbog visoke koncentracije glukoze i fruktoze, koje privlače vlagu u kožu i zadržavaju je, čini kožu mekom, glatkom i hidratiziranom.

Uz to, med je blag i nježan prema koži, što ga čini idealnim za osjetljivu kožu. Njegova antibakterijska svojstva pomažu u čišćenju i dezinfekciji pora, sprječavajući pojavu akni i prištića. Također, umiruje upaljenu kožu te smanjuje crvenilo i iritaciju. Osim toga, potiče regeneraciju stanica.

Može li med izazvati nuspojave?

Iako je med općenito siguran za većinu ljudi, postoji nekoliko iznimki. Osobe koje su alergične na pčelinje proizvode trebale bi izbjegavati korištenje meda na koži kako bi izbjegle alergijske reakcije. Također, iskustva s komedogenosti meda su vrlo podijeljena; nekim masnim i problematičnim kožama dodatno čepi pore, a drugima pomaže pore održati čistim od bakterija.

Ako niste sigurni kako biste mogli reagirati na med, sugeriramo da ga isprobate na maloj površini kože vrata te pričekate do 48 sati prije aplikacije na cijelo lice. U slučaju da se ne pojavi ikakva reakcija, možete med sigurno aplicirati na ostatak kože.

Ima li razlike u vrsti meda koju koristimo za skincare?

Najpoznatiji, a mnogi bi se usudili reći i najljekovitiji tip meda je manuka med. On ima fantastična antibakterijska svojstva i zato je posebno dobar za problematične, ali i reaktivne kože. On se koristi diljem svijeta, pa tako i u medicini osim u ljepoti, gdje pomaže u zacjeljivanju rana.

Također, ovisno o tome koje cvijeće se predominantno nalazi u medu, med može imati različite benefite. Med s lavandom je prikladan za psorijazu i ekceme, a s cvijetom naranče za hiperpigmentaciju kako je snažan antioksidans. Istražite opcije organskih medova s različitim cvjetnim izvorima kako biste lakše pronašli onaj idealan za potrebe vaše kože.

Za koji god se odlučili, bitno je birati organski, čisti med, a ne njegove čisto prehrambene izvedenice.

Kako koristiti med u rutini njege lica?

Postoji nekoliko načina kako možete uključiti med u svoju rutinu njege kože lica. Jedan od najjednostavnijih načina je napraviti masku za lice. Sve što trebate je nanijeti čisti med (predlažemo onaj koji odgovara vašem kožnom problemu ili barem organski!) na friško oprano lice. Ostavite da djeluje 15-20 minuta, a zatim isperite mlakom vodom. Možete koristiti med i kao piling za lice tako da ga pomiješate s malo smeđeg šećera ili fino mljevene zobi. Smjesu nježno masirate po koži kružnim pokretima otprilike 5 minuta te isperite mlakom vodom. Nakon svega, preporučujemo da lice operete i vašim uobičajenim gelom za pranje lica.

Maska za lice s medom bi vam trebala pomoći očistiti lice od bakterija, umiriti je i dati koži poticaj da bolje zadržava vlagu. Baš kao i ostale maske, ne treba je ponavljati više od jednom do dvaput tjedno – ili rjeđe! S druge strane, medni piling se ponaša kao mehanički piling, a dodatan benefit koji imate je istovremeno umirivanje kože. Piling se preporučuje raditi otprilike jednom tjedno.

med

Koji sastojci se lijepo slažu s medom?

Med možete pronaći i u skincare proizvodima, u slučaju da ne preferirate koristiti DIY pristup njezi kože. U različitim skincare formulacijama med se nadopunjuje s drugim proizvodima za hidrataciju i umirivanje kože. Evo nekoliko sastojaka koji se lijepo nadopunjuju uz med:
Aloe vera – ova biljka ima umirujuća i hidratantna svojstva te se odlično nadopunjuje s medom.
Ulje jojobe – ovo cijenjeno ulje bogato antioksidansima i esencijalnim masnim kiselinama koje njeguju kožu.
Kokosovo ulje – iako je kontroverzno za kožu sklonu čepljenju, ono ima antibakterijska i hidratantna svojstva te se može kombinirati s medom kako bi se pojačala hidratacija i zaštita kože. Ova kombinacija je posebno korisna za suhu i osjetljivu kožu.
Ekstrakti biljaka – biljke poput lavande, kamilice i nevena imaju umirujuća svojstva koja se lijepo nadopunjuju s medom. Ovi sastojci pomažu u smirivanju upaljenih i iritiranih područja kože te potiču njezinu regeneraciju.
Hijaluronska kiselina – ovaj moćan ovlaživač privlači vlagu u kožu i zadržava je, čineći je mekom i hidratiziranom.
Vitamin E – poznati antioksidans koji štiti kožu od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima te pomaže u obnovi stanica kože odličan je par za ljekoviti med.

U nastavku istražite koje proizvode s medom možete već danas uvrstiti u svoju rutinu njege lica.

Učitati još
Zatvori