Nakon boravka u Kempinski Hotelu Adriatic i posjeta novoj vinariji Tomaz u Motovunu, naš smo boravak u Istri koncem ožujka odlučile iskoristiti za posjet još jednoj vinariji – također novoizgrađenoj. Smještena na zapadnom dijelu mjestu Fuškulin, u blizini Poreča i oko 3 kilometra od mora, vinarija Damjanić, impresivno je zdanje okruženo maslinikom gdje možete provesti ugodno popodne u degustaciji vina, mesnih i sirnih plata i njihova maslinova ulja. U obilazak ove vinarije i podruma, otvorenih 2023. godine, poveo nas je vlasnik Ivan Damjanić i ispričao nam sve o njenom nastanku. Mi smo uživale, ne samo zbog predivnog ambijenta već i zbog obiteljske priče koja ovu vinariju čini tako posebnom. Zato dolazak u Fuškulin preporučujemo i vama, a topli dani pred nama idealni su za to – zar ne?
Kreacija ljubavi
Vino meni nije proizvod, to je kreacija ljubavi, umijeća i želje za savršenstvom, cilj i smjer života, način izražavanja i komunikacije sa svijetom – kaže Ivan Damjanić, profesionalni enolog, koji je odlučio nastaviti obiteljsku tradiciju proizvodnje vina. Naime, priča o vinu ove obitelji seže još u 18. stoljeća kada je obitelj Jurković počela podizati nasade vinograda na području Fuškulina. Osvajali su i brojne nagrade na svjetskim vinskim izložbama, a onda je nastupila stanka duga 50-ak godina sve dok njihovi potomci, točnije obitelj Damjanić, koncem devedesetih nisu započeli s novim podizanjem nasada.
Kao dijete koje je bježalo iz polja i vinograda, upisao sam agronomiju u Zagrebu, tako da je genetika zasigurno odigrala svoje. Godine 1999. napravio sam svoje prvo vino. Kasnije sam posadio par stotina novih čokota. Prodao sam motor i auto da bih kupio traktor i posadio vinograd. Svi su me držali za budalu i pitali se kako se jedan urbani tip vratio na njivu. Danas više to ne misle. Bio je to moj izlazak iz komfor zone s 23 godine, priča nam danas 45-godišnji Ivan Damjanić.
Stara vinarija bila je smještena pored obiteljske kuće, a onda su 2016. počeli razmišljati o izgradnji nove. Realizirana je prošle godine, sufinancirana europskim sredstvima i predstavlja razvojni projekt, koji podrazumijeva da će brend rasti. Sama zgrada ima 1280 kvadrata s proizvodnjom i svim salama, a okružuju je maslinici i vinogradi, pogled kojem se nećete moći nadiviti.
Imamo oko 10 i pol hektara vlastitih vinograda, a još smo dva uzeli u zakup. I na površini gdje je nova vinarija nekad su bili vinogradi. Zapravo, da se vratimo 100 godina unazad u Istru, ovdje biste samo vidjeli vinograde, nasade lješnjaka i maslina, objašnjava Ivan dok obilazimo parcelu, a potom i proizvodnju.
Savršena mikro klima
S naglaskom na što bolju kvalitetu, obitelj Damjanić koristi se najmodernijom tehnologijom u proizvodnji vina, a rezultati se vide iz dobivenih medalja na domaćim i međunarodnom natjecanjima. Trenutno su od asortimana zasađene sorte malvazija istarska, chardonnay, muškat žuti, borgonja, merlot, duranija i teran. Obiteljski planovi su podizanje još vinogradarskih površina s naglaskom na malvaziju istarsku kao vodeću sortu na ovom području i na borgonju, kao tradicijsku istarsku sortu koja je potisnuta na marginu uzgoja i koju ova obitelj već desetljećima pije i kod kuće. Vinarija Damjanić na tržištu je prisutna s 12 etiketa vina, a kao što smo spomenuli, pažnju posvećuju i pomalo zaboravljenim tradicionalnim sortama – duraniji i borgonji.
Blizina mora i mala nadmorska visina zaslužni su za savršenu mikro klimu ovih pozicija iz kojih dobivaju vina vrhunskih karakteristika. Na zemljištu je crvenica, pitoma za poljoprivredu, a mikro klima je takva da imaju oko 20 posto manje kiše od grada Poreča.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Degustacije i odmor u okruženju maslinika
Odabrao sam raditi i stvarati. Ovdje sam od jutra do mraka i znam da se to isplati. Često radim i noću jer tada imam najviše mira. Istrijani su vrijedni ljudi, a naše područje uistinu ima što ponuditi, kaže nam Ivan Damjanić dok se oko njega igraju dvojica sinova. Danas ima jednu od najuspješnijih vinarija u Istri u kojoj može proizvoditi do 300 tisuća litara vina. U posao je uključena i njegova supruga Željka koja je zadužena za turistički dio priče, odnosno vodi tim koji brine o sali koja prima otprilike 50 ljudi. Na katu zgrade nalazi se prostor za team buildinge, prezentacije i druženja.
Damjanići proizvode i svoje maslinovo ulje, ali samo za vlastite potrebe. Ipak, imate ga priliku kušati dođete li na degustaciju u Fuškulin. Degustacija classic obuhvaća četiri vina, sir, nareske, masline, maslinovo ulje, kruh i vodu (33 eura), a degustacija premium obuhvaća šest vina, sir, nareske, masline, maslinovo ulje, kruh i vodu (39 eura).
Kako kaže sam vlasnik, stvaranje vina nije posao, to je usavršavanje ljudskog umijeća u kreiranju vlastitog stila života sa ciljem stvaranja zadovoljstva svih onih koji vino smatraju kreacijom. Ako i vi mislite isto, stavite ovu vinariju na must visit listu pri sljedećem posjetu Istri – oduševit će vas ne samo vrhunskim vinima već i mirom koji pruža, usred prirode.
Dodatne informacije
Lokacija: Fuškulin 99, 52440 Poreč, Istra
Radno vrijeme: od ponedjeljka do petka, od 11 do 19 h; subotom i nedjeljom od 10 do 18 h
Telefon: 091 540 4315
E-mail: visit@damjanic.eu, info@damjanic.eu
Instagram: @damjanic_wine
Foto: Sanja Jagatić