Zagreb je dobio novi tapas bar Dante tapas & more. Ono što nas je na prvu oduševilo je to, da to nije “još jedan restoran otvoren u centru grada”. Smješten je na zagrebačkoj Trešnjevci, na adresi Nova cesta 84. Zakazali smo druženje, nakon što je prošlo prvih (udarnih) mjesec dana i isprobali najzanimljivija imena s menija.
Novo cool(tno) mjesto u Zagrebu
Zagreb, u posljednjih nekoliko godina, doista može ponosno istaknuti nekoliko novih mjesta koja su sada već kultna i gdje volimo vidjeti kako se gastronomija spaja sa svježim i zanimljivim idejama na pomalo drugačiji način od uobičajenog. Otvaranjem restorana Dante tapas&more, čini se kako se ta tradicija nastavlja. Iako je prerano da o njemu govorimo kao o kultnom mjestu, kada slušamo priču ekipe koja stoji iza njega, osjećamo energiju prostora i ono najvažnije uživamo svim osjetilima u hrani. Već sada možemo reći da se ovdje rađa nešto gastronomski doista posebno – i to nas posebno veseli. Ovaj cool tapas bar s tridesetak mjesta unutra, malom terasom uz cestu i potencijalnom (prekrasnom) terasom u dvorištu, mogao bi unijeti novinu u to kako gledamo na hranu i kombiniramo ju uz druženje i izlazak.
Tapas bar na Trešnjevci
Tapas barovi, podrijetlom iz Španjolske, neizostavan su dio kulinarske scene diljem svijeta. Pružaju, ne samo ukusnu hranu, već i doživljaj druženja i opuštanja u neformalnom okruženju. Ovi šarmantni prostori nude mnoštvo malih jela, poznatih kao tapasi. Savršeni su za dijeljenje ili za pojedinačno uživanje u raznolikim okusima. Upravo ta ideja je polazište Danila Grozdića i Ante Mrvičića (široj javnosti poznati kao finalisti RTL-ova showa 3,2,1 kuhaj) koji stoje iza ovog projekta. Jer kako nam kažu – tapas bar je oduvijek bio prva ideja.
Vrijedna ekipa sa super idejom
Ante je izuzetan sportaš, hrvatski karate reprezentativac. Njegove su zasluge na europskim prvenstvima neosporne i s njih ima i nekoliko odličja. No, iznenađujuće, njegova strast prema kuhinji jednako je duboka kao i njegova predanost sportu. Već od najranijih dana, Ante je pokazivao znatiželju i ljubav prema kuhanju, neprestano zavirujući u majčinu kuhinju. Svoje vještine u pripremi jela testirao je i u popularnom kulinarskom showu “3, 2, 1 Kuhaj!”, gdje je s Danilom stigao do samog finala.
Danilo je diplomirani inženjer građevine, smjer konstrukcije, no velik dio karijere radio je u telekomima, gdje radio na građenju repetitora koji danas jednom telekomu omogućuju nesmetan prolazak signala za komuniciranje. Radio je i u bolnici, željezari Sisak, a u zadnjoj tvrtki vodio je posao sa 40 ljudi. Nakon puno godina i iskustva, shvatio je da se jednostavno ne uklapa u sistem i da se želi okušati u nečem drugom. Veliku potporu, ali i sreću pronalazi u u svojoj obitelji, ženi, dvoje djece te svojim roditeljima koji su mu podrška i u ovom projektu kojeg su, kako kaže pokrenuli iz čiste ljubavi i entuzijazma.
Od sociologije do kuhinje
Dečki su pokazali kako im je gastronomija itekako važna. U njoj uživaju i spremni su savladati sve prepreke pa tako i onu otvaranja vlastitog restorana. To ujedno znači i realiziranje jedne čiste vizije (bez obzira na umor i manjak energije). U slučajnom izlasku u Splitu, upoznali su Doru Skelin, koja je ljubav prema dalmatinskoj kuhinji razvila od mame i none još od malih nogu. Dora je nakon završetka preddiplomskog studija sociologije odlučila da je njezina budućnost ipak u kuhanju. Završila je kulinarsku školu Cast Alimenti u Bresci, Italiji. Radila je kao privatna kuharica portugalske ambasadorice, kao i u Boškincu, restoranu s Michelinovom zvjezdicom na Pagu. Odlično se snašla i u pastry departmentu hotela Lemongarden na Braču. Vrlo brzo je krenula s njima u projekt i postala voditeljica kuhinje.
“Dante me zainteresirao zbog toga što je idejno malo drugačiji od klasičnih restorana,. Kako sam dobila priliku da sama kreiram meni te budem na jednom mjestu od njegovog začetka, tu priliku nisam mogla odbiti. I evo nas sada ovdje.” – kaže nam simpatična i nasmijana Dora, polako odlazeći u kuhinju – pripremati za nas glavne zvijezde današnjeg stola. Ono što je uslijedilo, možemo nazvati pravom simfonijom za naša nepca.
Meni s kojeg ne možemo skinuti pogled
Hrana se ovdje slaže od sezonskih namirnica, iz lokalnog uzgoja u fusionu tradicionalnih recepata sa zanimljivim modernim twistom. Zasad rade ručkove i večere. U planu je i brunch – jer Dora obožava raditi svoj kruh, a moramo priznati nismo se mogli odlučiti koji nam meni izgleda bolje. Koncept dijeljenja hrane ovdje funkcionira savršeno. Porcije su dovoljno velike, s prihvatljivim cijenama, a opet zanimljive i drugačije od onog što često vidimo. Zanimljivo flertanje s fine diningom, u realnom omjeru cijene i kvalitete, uz sjajna vina i signature koktele – definitivno čini pun pogodak.
Svemu se može dodati i zanimljivo uređen interijer, u čije je sređivanje uloženo mnogo truda. Sve je na svome mjestu, a to opet ne stvara osjećaj uštogljenosti, već dapače, topla atmosfera i ljubazno osoblje, te ležeran (ali ne zato manje kvalitetan) pristup gastronomiji, pomažu nam da se totalno opustimo i krenemo isprobavati meni.
Tatarski biftek i patlidžan šnicel – zanimljiv izbor za starter
Tatarski biftek radi se od cijelog bifteka. Napravljen na najklasičniji mogući način, pikantan, poslužen uz tučenu gorgonzolu i njihov mliječni kruh koji se tostira na maslacu. Klasik s twistom, rekli smo vam. Drugo jelo je patlidžan šnicel. Cijelo kompletno vegansko jelo u restoranu. Pečen cijeli i paniran u sojinom mlijeku (umjesto jaja) i maslinovom ulju s domaćom šalšom s peršinom, češnjakom i limunovom koricom kao dressingom. Na meniju su uvijek dostupne i razne salate u zanimljivim kombinacijama, ali i varijacije na kruh koje također sami rade.
Bao pašticada i orada crudo
Dora je recept za pašticadu uzela iz obiteljske kuharice, dok su bao peciva (mekani kao duša) također iz njihove radinosti. Poslužuju se uz umak od pašticade, kako bi ih mogli točati bez curenja na sve strane. Drugo jelo koje nam je stiglo je orada crudo. Orada je divlja, poslužena s dresingom od paljene naranče, s chilijem, kaparima i uljem od vlasca. Poslužena je s rižinim čipsom. Iako će se meni mijenjati, ovisno o sezoni i namirnicama, neka će jela ostajati trajna, pa će se, kaže nam Dora, uvijek truditi imati barem jedno jelo sa sirovom ili dimljenom ribom.
Nakon prva dva čina, na pozornicu stupaju Ajiilo račići – hommage španjolskoj kuhinji. Zagrilani na maslinovom ulju, sa svježim češnjakom, chili pahuljicama, peršinom i soli, flambirani u brendiju. Sa strane dolazi flatbread koji nam je savršeno poslužio da potočamo i zadnju kapljicu s tanjura.
Za desert knedle – od ricotte
Iako smo se već poprilično nauživale, ostavile smo mjesta za kraj i knedle od ricotte. Posute su kremom od grčkog jogurta, karameliziranog meda i kardamoma. Uz njih stiže i chutney od jabuka i krušaka sa zvjezdastim anisom, cimet štapićima, korijanderom, kardamomom, muškatnim oraščićem, klinčićima, suhim voćem (trenutno su u igri domaće smokve), kvasinom i karameliziranim šećerom. Božanstveno.
Kao što smo spomenuli sjajnu hranu prate i odlična buteljirana vina, pristojnih cijena, ali i signature koktela. Sve u svemu, čini nam se kako je Dante uspio pospojiti sve recepte koje znače dobar gastronomski uspjeh, od kvalitete i izvedbe hrane, preko dobre ideje, realne vizije, dobrog odnosa prema radu i radnicima, do planova koji se grade korak po korak. Ekipa zna da su tek na početku, Na nama je da im poželimo sreću.
Foto: Martina Movrić