Kuća ispod borova: Odmor u istarskoj oazi jedinstvene arhitekture sve je što nam treba u tmurnim danima
U potrazi za raznim inspiracijama za uređenje prostora, pronalazimo interijere koji svojim dizajnom i organizacijom odgovaraju našem stilu. Ovoga puta za oko nam je zapeo projekt iza kojeg stoji studio Konzola arhitektura koji je s timom stručnjaka uspješno realizirao objekt po mjeri i željama klijenta. Kuća ispod borova arhitektonski je sklop dvaju objekata smještenih na zapadnoj obali Istre, u stambeno-rezidencijalnom naselju Karpinjan u blizini Novigrada.
Sklop, koji sadrži kuću za odmor vlasnika i kuću za najam, realiziran je 2024. godine u neposrednoj blizini mora te je uklopljen u tipologiju naselja pretežito obiteljskih kuća s turističkim najmom u sklopu domaćinstva. Projektni zadatak uključuje rušenje postojeće kuće te izgradnju novih objekata uz planiranje prostora za izlaganja radova vlasnice, koja je akademska kiparica, unutar novosagrađenog sklopa.
Projekt iza kojeg stoji studio Konzola arhitektura
Arhitektonski studio Konzola arhitektura svoj rad temelji na integralnom sagledavanju projekata kroz usporedno promišljanje arhitektonskih i građevinskih aspekata, a kao primarno područje djelovanja izdvaja iskustvo s tipologijom slobodnostojeće kuće u lokalnom istarskom krajoliku. O njihovim smo projektima već pisali ovdje. Njihov kontekstualni pristup preuzima kvalitete tradicionalne gradnje Istre i dovodi ih u dijalog sa suvremenim jezikom arhitekture, pa tako za osnovni motiv projekta koriste element istarskog jednostrešnog kosog krova suprotstavljen modernoj horizontalnoj traci ostakljenja na fasadi. Uz to, za polazište projekta upotrebljavaju mjerilo osnovnog volumena istarske kuće u vidu odnosa stranica baze tlocrta te promišljaju organizaciju novog tipa istarske kuće s dnevnim prostorima u prizemlju i spavaćim sobama na katu.
Kontekstualna osnova projekta smještenog na ugaonoj parceli je postojeće visoko zelenilo cedrova i alepskih borova po kojima je kuća dobila ime. Očuvanje zelenila uvjetuje postavljanje slobodnostojećeg sklopa dviju funkcionalnih jedinica ukupne površine 286 m2 s planiranim podrumom, prizemljem i katom.
Impresivna arhitektonska izvedba
Sklop sadrži tri osnovna volumena pravokutne baze sastavljene od dva kvadratna modula. Prepoznatljivi element jednostrešnog kosog krova formiran je rezom svakog od triju osnovnih kvadara, a daljnjim pomacima i rotacijama ovih volumena nastaje sustav povezanih unutarnjih i vanjskih prostora te različitih ambijentalnih mikrolokacija. Primarna masa razložena na jedinice omogućuje formiranje manje zone kuće vlasnika rotacijom jednog od triju volumena za 90 stupnjeva te formiranje veće zone kuće za najam prislanjanjem preostalih dvaju volumena dužom stranicom. Pritom svi elementi sklopa ostaju međusobno povezani zajedničkim plohama zidova.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Dva atrija – dvije funkcije
Organizacija kompozicije omogućuje stvaranje manjih zona vanjskih prostora koje su u snažnoj interakciji sa susjednim interijerskim zonama rastvaranjem ploha pripadajućih zidova. Tako je formirana mreža punih volumena kuće i praznih prostora dvaju atrija koji su ujedno kopča stambenih jedinica. Atriji svojim sadržajima daju akcent prostoru: manji introvertirani sadrži skulpture radove investitorice, a veći u svom središtu ima vanjski bazen te je povezan s dvorištem.
Kuća ispod borova – stvorena za savršen odmor
Obje stambene jedinice sadrže zajedničke dnevne prostore u prizemlju, dok su privatne zone spavaćih soba smještene na katu, a tehničke prostorije su planirane u podrumu. Predviđena su dva odvojena ulaza s različitih strana parcele. Ulaz jedinice za najam naglašen je vanjskim kosim stubištem te je frontalnim ulaskom u prostor korisnik usmjeren prema unutarnjem dvokrakom stubištu postavljenom uz atrij skulptura i dnevni boravak. S druge strane, ulaz u jedinicu investitora planiran je kao bočni i s jednokrakim stubištem kojim se uspinje na gornju etažu.
Nosiva konstrukcija kuće izvedena je kao spoj omeđenog ziđa opeke sa serklažima te kontinuirane armiranobetonske grede glavnog pročelja duljine 17.70 metara s ekscentričnim osloncima.
Eksterijer koji je jednako impresivan kao i interijer
Oblikovanje eksterijera kuće ravnim glatkim plohama jasnih bridova u fokus postavlja susret tradicijskog elementa jednostrešnog krova s modernom horizontalnom trakom prozora kojom se prizemlje rastvara prema okolišu. Stupnjevanje ostakljenja pročelja od dugačke trake u donjoj zoni prema manjim otvorima gornje zone naglašava boravišni karakter prizemlja u odnosu na privatni karakter prvog kata te čini postepeni prijelaz prema kosim krovovima. Crvenkastom bojom fasade učinjen je odmak od modernističke tradicije crno-bijelih kuća te je postignut komplementarni kontrast zelenoj boji alepskih borova i cedrova.
Atrij bazena zatvoren je s tri strane, dok je prema dvorištu omeđen gredom čime je postignuta meka granica između zona te je ostvaren perceptivni dojam nastavka horizontale ostakljenja glavne fasade, a uz to su omogućene vizure prema vrtu. Zid kuće za odmor rastvoren je staklenom stijenom kojom je atrij bazena povezan s njenim dnevnim boravkom, dok ga od ulice odvaja nasuprotni puni zid.
Vizure u atrij skulptura, koji se nalazi uz dnevni boravak, omogućene su staklenom stijenom u prizemlju te loggiom za promatranje na katu.
Mislilo se na sve detalje…
Interijer je karakteriziran akromatskim koloritom i taktilnim kvalitetama materijala uz naglaske namještaja i umjetne rasvjete, a rastvoren je staklenim stijenama prema dvorištu. Vizure koje kadriraju poglede na skulpture, vodu i zelenilo dinamizirane su kretanjem kroz kuću. Prostor je osvijetljen iz više smjerova uz različite svjetlosne ugođaje tijekom dana uslijed orijentacije od zapada do sjevera.
Pomno organiziran prostor interijera
Kontrast grubog natur betona stropa i glatke bijele žbuke zidova središnja je tema materijalnosti dnevnog boravka. Pritom do izražaja dolazi mekoća tepiha, prozračnost kružnih fotelja i kvalitete kontakta s vodom bazena. S druge strane, kuhinjom i blagovaonom prevladava toplina drva i snaga kamena, dok viseće lampe daju akcent prostoru za blagovanje, a horizontalna traka perforacije unutarnjeg zida kadrira pogled iz hodnika kroz kuhinju prema vrtu. Stubište s taktilnom drvenom oblogom i vertikalnim šipkama ostavlja dojam lebdenja i prozračnosti, a dodatno je oplemenjeno vizurama prema atriju skulptura. Sobe na katu prozračne su i svijetle, dok kosi krov naglašava ugodnost ljudskog mjerila.
Kuća ispod borova složen je sustav isprepletenih vanjskih i unutarnjih prostora različitih ambijenata s naglaskom dvaju atrija – atrijem bazena kao mjestom okupljanja i atrijem skulptura kao mjestom kontemplacije. Projektom je kreirana suvremena kuća osnažena simbolima lokalnog graditeljskog kontinuiteta i afirmacijom postojeće autohtone vegetacije.
Foto: Koridor 27